Neprava stvarna služnost
Večina vsaj v grobem pozna koncept stvarnih služnosti toda ali ste vedeli, da obstaja tudi neprava stvarna služnost, ki združuje značilnosti stvarnih in osebnih služnosti? V tem članku bomo raziskali, kaj neprava stvarna služnost sploh je, kako jo ustanoviti in kakšna pravna določila veljajo zanjo.
Neprava stvarna služnost je posebna oblika služnosti, ki je po svoji vsebini podobna stvarni služnosti, vendar se ustanavlja v korist določene osebe, ne pa vsakokratnega lastnika gospodujočega zemljišča.
Stvarnopravni zakonik (SPZ) v 226. členu jasno določa, da se za nepravo stvarno služnost uporabljajo pravila oz. določila, ki urejajo osebne služnosti, kar vključuje tudi pravila o nastanku in prenehanju neprave stvarne služnosti.
Neprava stvarna služnost se lahko ustanovi na podlagi pravnega posla ali sodne odločbe, pri tem pa je ključnega pomena, da se služnost vpiše v zemljiško knjigo.
Najpogosteje se neprava stvarna služnost ustanavlja na podlagi pravnega posla, za kar morajo biti izpolnjeni naslednji pogoji:
- Zavezovalni pravni posel: Lastnik služeče nepremičnine mora v pisni obliki izraziti obveznost ustanovitve neprave stvarne služnosti v korist določene osebe.
- Razpolagalna sposobnost in razpolagalni pravni posel: Lastnik služeče nepremičnine mora imeti pravico razpolaganja z nepremičnino in podati zemljiškoknjižno dovolilo. To dovolilo mora vsebovati jasne podatke o služeči nepremičnini in vsebini služnosti, ki se ustanavlja.
- Vpis v zemljiško knjigo: Neprava stvarna služnost postane pravno veljavna šele z vpisom v zemljiško knjigo. Vpis se opravi pri služeči nepremičnini, obstoj stvarne služnosti pa se označi tudi pri gospodujoči nepremičnini, pri kateri se opravi poočitev stvarne služnosti.
Ustanovitev neprave služnosti vključuje več korakov, od priprave pravnega posla do vpisa v zemljiško knjigo, zato je priporočljivo, da pri tem sodelujete s pravnim strokovnjakom in si na ta način zagotovite pravno varnost in pravilnost samega postopka ter nenazadnje tudi vpisov.
Dominik Došler, dipl. prav. (UN)